Anasayfa » ALINTI » Blogunuzda Misafir Postlarına Yer Vermeyi Düşündünüz Mü? Bölüm I
Blogunuzda Misafir Postlarına Yer Vermeyi Düşündünüz Mü? Bölüm I

Blogunuzda Misafir Postlarına Yer Vermeyi Düşündünüz Mü? Bölüm I

Blogunuzda Misafir Postlarına Yer Vermeyi Düşündünüz Mü? Bölüm IArama motorlarının misafir postlarını kabul eden sitelere ceza vermeye başladıklarından veya Web’de misafir blogcular tarafından yazılmış çok fazla istenmeyen içerik olduğu için bu postları dikkate almadıklardan haberdar olmayabilirsiniz. New York Times gibi oldukça yetkin bloglar bile misafir postlara yer veriyor ve malesef bu postların birçoğu da sıradan içeriğe ve spam linklere sahip.

Google ise misafir postları hakkında şöyle düşünüyor:

Blogunuzda misafir postlarına yer veremezsiniz demiyoruz. Ancak biraz seçici davranmalısınız. Bir postu sadece trafik yoğunluğunuzu artıracağını düşündüğünüz için kabul etmeyin, ilk önce okuyucularınıza faydalı olacak bir içeriğe sahip olup olmadığını göz önüne alın.

Misafir postlarına yer vermeyi planlıyorsanız aşağıdaki 6 kurala da uymalısınız:

1. Kural: Yazarlar, kaliteli içerik yazma geçmişine sahip olmalı

Misafir yazar olmak isteyenlerin çoğu daha önce hiç misafir yazarlık yapmamış ve asıl önemli olan çoğunun kendi bloglarında dahi kaliteli içerik sunma performansını gösterememiş olması.

Bir yazar bana misafir post teklifinde bulunduğunda şu aşamaları izliyorum:

  • Spam – Web’e spam içerikler yaymadıklarından emin olmak için adlarını Google’da aratıyorum.
  • Linkler – Kendi biyografilerinde veya yazdıkları içerikte spam yayan web sitelerin backlinklerini bulundurmadıklarından emin oluyorum.
  • Derinlik – Geçmişteki içeriklerinin ne kadar detaylı bir şekilde yazıldığını kontrol ediyorum. 2000 değilse bile en azından 1000 kelimelik içerikler yazanları dikkate alıyorum. 400 kelimelik blog postarında tavsiyede bulunamazsınız, bu nedenle sırf linkler için içerik üretip duran yazarları tercih etmekten kaçının.

2. Kural: Verilen Linkleri Dikkate Alın

Misafir postlarını değerlendirmenin en zorlu kısmı sanırım bu. Huffington Post gibi bloglar neredeyse eklediğiniz tüm linkleri tutarken Search Engine Watch gibi bazılarının da tüm linkleri kaldırdığını biliyoruz.

Peki misafir postları içindeki linkler konusunda sizin tutumunuz nasıl olmalı? Okuyucularınıza faydalı oldukları sürece yazarların istedikleri kadar çok link vermelerine izin verin. Okuyucularınıza faydalı olmadıklarını düşündüğünüz an ise derhal linkleri kaldırın.

Bu linklerin yazarın sitesine veya rakibinizn sitesine yönlendirmede bulunuyor olması önemli değil. Okuyucularınıza öğretici materyaller sunduğunuz sürece blogunuz okunmaya devam edilecektir.

İzlenmesi gereken temel rehber:

  • Bir biyografide sadece 1 veya 2 link bulunmalıdır – ister kendi web sitelerine, ister Twitter profillerine isterse de bloglarına yönlendiriyor olsun fark etmez.
  • Bir blog postunda en az 3 link bulunmalıdır – Bir blogta en fazla kaç link olması gerektiğine dair belirli bir sayı veremem ama en az kaç tane olması gerektiğini söyleyebilirim. İnsanlar neredeyse aklınıza gelebilecek her konu hakkında blog yazıyorlar; siz de eski bilgileri tekrarlamak yerine o konuyu kapsayan başka sitelerin linklerine yer verin.

3. Kural: İçerik ayrıntılı ve eşsiz olmalı

Ayrıntılı veya eşsiz olmayan hiçbir içeriği kabul etmem. Ayrıntılıdan kastım içeriğin süslemeler dışında en azından 1000 kelimeden oluşması. Ayrıntılar ekleyerek bir postu daha dolu gösterebilecekken neden ekstradan bir saatinizi daha ayırıp çok daha iyi bir blog postu yazmıyorsunuz?

Onlarca bloga postlarıyla katkıda bulunan yazarlar sürekli olarak postlarını evirip çevirip yeniden sunmaya eğilimlidirler. Daha fazla bloga yazabilmek için aynı post konusunu alıp, üzerinde oynayıp yeniden sunarlar. Bunun önüne geçebilmek için kopya veya birbirine benzeyen tüm yazıları tespit edebilen Copyscape gibi ücretsiz hizmetlerden faydalanabilirsiniz. Tek yapmanız gereken misafir postunu özel bir URL’ye yüklemek ve bunu Copyscape’te açmak. 

son 3 kural ve dahası yarın Blogunuzda Misafir Postlarına Yer Vermeyi Düşündünüz Mü? Bölüm II yazımda sizlerle olacak.

 

Yazar : Aykut Aslantaş

Kaynak : Sosyalmedyaport

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir