Anasayfa » ALINTI » Facebook Neden ‘Blog’ İşine Girmeli?
Facebook Neden ‘Blog’ İşine Girmeli?

Facebook Neden ‘Blog’ İşine Girmeli?

Facebook Neden ‘Blog’ İşine Girmeli?Facebook, açıldığı ilk günden bu yana bir türlü oturtamadığı reklam gelir modellerini Graph Search yada sürekli değiştirdiği arayüz/reklam konumlandırma alanları ile kotarabileceğini sansa da, aslında herşeye rağmen sahip olduğu kullanıcı potansiyelini farklı şekilde değerlendirme imkanı da var.

Sayfaya belirli bir ücret karşılığında reklam verme modeli, standart ve etkileşim yönünden değerdirildiğinde iyi sayılabilecek bir model olarak görünse de, Facebook’un kullanıcıları ile kazanç etkileşiminde hala eksik kalan yönleri elbette var. Bunlardan birisi de kişisel fikrimce ‘sosyal medya‘nın belki de başlangıç basamağı olan bloglar…

Facebook’a sormamız gereken soru ‘Facebook neden bir bloga sahip olmalı? ‘ sorusu değil elbette ki; asıl merak etmemiz gereken konu ‘Facebook neden kullanıcılarına bir blog alanı sağlamalı?‘.

Sosyal medya ile haşır-neşir olan-olmayan, bir şekilde kendisini yada topluluğunu ifade etmeye çalışan herkesin artık neredeyse bir blogu var. Bununla birlikte yazılan yazıların niteliği, paylaşılan fotoğrafların kalitesi yada ortaya çıkan fikirlerin değeri ya da bir konu hakkındaki izlenimlerin varoluşu, blogların hala en popüler sosyal medya araçları olmalarını sağlıyor.  Yapılan araştırmalara göre, insanlar almak istedikleri ürünlere yönelik incelemeleri hala ağırlıklı olarak bloglardan takip ediyorlar ya da eskiden backstage yazılarında görebildiğimiz konser izlenimleri yada ona benzer yazıları bloglardan takip edip resmi ama daha efektif bir dil kullanan bu mecralarla etkileşime giriyor. Dijital dünyada her ne kadar Blogspot yada WordPress altyapısını kullanan blogların sayısı milyonlarla ifade edilse de, ticari kullanıma sunulan yada ücretsiz olarak dağıtılan içerik yönetim sistemleri ile oluşturulmuş bloglar da önemli yer tutuyor.  Öyle ki, saniyede binlerle ifade edilen ‘like‘ lama işinden yada atılan tweet sayısından hiç de geri kalmayacak miktarda blog kaydı giriliyor.

İşe Facebook tarafından bakmamız gerektiğinde, günden güne popüleritesinde azalma hissedilen sosyal medya sitesi canlı tutup yeni reklam modelleri geliştirmek için farklı pazarlama modellerinin geliştirilmesi gerektiği gün gibi ortada. Bu modellerin en başında da bir blog platformu gelmeliymiş gibi görünüyor. Facebook’un bir blog açması, insanların yine facebook üstünde vakit geçirmesini ve paylaşım / etkileşim deneyimi yaşamalarına olanak sağlayacak iyi bir iş olabilir. Çünkü insanların düşüncelerini, yaptıkları işlere ait detayları yada katıldıkları bir organizasyonun gözden kaçan detaylarını Facebook üstündeki bir alanda paylaşmaları, sitenin şimdikinden daha fazla trafik çekebileceği anlamını taşıyor. Bununla birlikte insanları rahatsız etmeden konumlandırılacak reklamlar ve belki de promosyonlu içerik çalışmalar yada tıpkı WordPress’teki gibi ihtiyaç halinde alınabilecek fonksiyonlar şirketin de farklı yollardan para kazanmasını sağlayabilir.

Halihazırda, Facebook altyapısını kullanan ‘Notlar‘ uygulaması olsa da, kişiselleştirme imkanı pek de olmayan bu sistem, Facebook’a alternatif bir reklam pazarlaması imkanı da tanımıyor. Kaldı ki blogların en temel özelliklerinden birisi olan fotoğraf paylaşmak yada direk link vererek yönlendirmek, ne yazıkki Notlar ile verimli şekilde kullanılamıyor. Kullanıcı yönünden ayrıca değerlendireceğimiz Facebook blogları, elbette ki sosyal medyayı aktif olarak kullanan şirketlerin ilgisini de çekecek. Bunun en basit örneği, artık neredeyse hepsinin sosyal sorumluluk duygusu ve etkinliklerini pazarlamak için açtıkları bloglarının bir bölümünü şimdiki sekmeler yerine Facebook’a taşıyacak olmaları; kaldı ki bu; yani kurumsal firmalara para karşılığında blog alanı sağlamak, profesyonel anlamda Facebook’un kazanç elde edebileceği bir başka gelir modeli. Eğer iyi pazarlanır ve geleceği parlak tutulursa, pek çok markanın kurumsal blog adresini Facebook üstüne yönlendirebileceğini bile söyleyebiliriz.

 

Yazar : Kaan Uğrasız 

Kaynak : Sosyalmedyaport

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir