Anasayfa » ALINTI » Facebook’un Yeni Reklam Modeli: Lookalike Audiences
Facebook’un Yeni Reklam Modeli: Lookalike Audiences

Facebook’un Yeni Reklam Modeli: Lookalike Audiences

Facebook’un Yeni Reklam Modeli: Lookalike AudiencesFacebook, reklam verenlerin yüzünü güldürecek bir reklam modelini daha duyurdu. Lookalike Audiences adı verilen bu yeni model kullanıcılara, Facebook’un geçtiğimiz yıl kullanıma açtığı ‘Custom Audiences’ın veri tabanındaki kullanıcı bilgilerini kullanarak reklam hedefleme yapma olanağı sağlıyor.

Custom Audiences, reklam verenlerin seçikleri hedef kitlenin e-mail adresleri, telefon numaraları ve isim bilgilerine erişme imkanı vererek hedefleme yapmalarını sağlıyordu.. Lookalike Audiences ise kullanıcıların, bu reklam modelinin ulaştığı kişilerin profillerine benzer hedef kitlelere ulaşmalarını sağlıyor.

Ancak Facebook, Lookalike Audiences’ta hedef kitledeki kullanıcıların hiçbir kişisel bilgilerini reklam verenlerle paylaşmayacak. Bunun için de özel bir şifre kullanacak olan şirket, kişisel bilgilerini giren kullanıcıların her yazdığı bilgiye bir şifre verecek ve Facebook çalışanları dışındaki kimse bu bilgilere erişemeyecek. Yani Lookalike Audiences ile reklam hedeflemesi yapmak isteyen Facebook kullanıcıları, hedef kitlenin yalnızca belli bilgilerine ulaşabilecek.

Reklam verenlere daha geniş hedef kitlelere ulaşma imkanı sağlayacak olan bu yeni model, Custom Audiences ile birlikte kullanılabilecek. Lookalike Audiences içindeki Smilar ve Grether Reach araçları ile reklam verenler, isteğe göre küçük ve spesifik ya da daha geniş bir hedefleme yapabilecekler.

Facebook, Lookalike Audiences’ın beta sürümünü bu hafta içinde kullanıma açmaya hazırlanıyor.

 

Yazar : Sevim Solak

Kaynak : Sosyal Medya Kulübü

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir