Anasayfa » ALINTI » LinkedIn’de 7 Önemli Hata
LinkedIn’de 7 Önemli Hata

LinkedIn’de 7 Önemli Hata

LinkedIn’de 7 Önemli HataDoğru grubu araştırın, en iyi profil resminizi koyun, aktif olun yayın paylaşın vs vs vs… Bunlardan sıkıldık çünkü artık bunlar olması gerekenler biz bunları ezberledik. 

Uyguluyoruz da peki LinkedIn de neyi eksik yapıyoruz da bir türlü istediğimiz etkiyi yakalayamıyoruz?

1. Yorum ekliyorsunuz çünkü size geri dönüşü olur diye düşünüyorsunuz.

Kişilerin profillerine yorumlar bırakmak doğru bir hareket. Ama bunu sadece size dönüşü olsun diye düşünerek belli kalıplarla yazıyorsanız bu tutmaz. Ve daha da vahimi yorumunuzu yazıp da sonuna siz de bana yorum bırakırsanız durumuna düşerseniz geçmiş olsun. Zorla yani…

İçinizden gelerek ve beklentisiz olarak gerçek yorumlar bırakın. Abartmayın, gülünç duruma düşmeyin. 

2. Sadece bekliyorsunuz.

Gerçek bağlantılar sizin verdikleriniz ölçüsünde oluşur, aldıklarınızla değil. Kişilerin özelliklerini belirtmek, yeteneklerini değerlendirmek o kadar da zor değil. Buna zaman ayırın, oturup beklemeyin. Böylece diğer kişilere sanal da olsa el uzatmış oluyorsunuz. Aramalarda daha üst sıralara çıkmalarını sağlıyorsunuz. Mutlaka onlar da içten gelerek size dönüş yapacaklardır.

3. İhtiyacınız olana kadar bekliyorsunuz.

Buraya kadar olanları bile yapmadan son dakika ihtiyaçlarına kadar bekliyorsunuz. Hiç bir iletişim kurmamışsınız ve bu aşamada araştırmaya, sorular sormaya başlıyorsunuz. Ne elde edebilirsiniz, hiç! Ekmeye başlamazsanız, biçmek asla olmayacak…

4. Nerede olduğunuzu unutuyorsunuz.

LinkedIn profesyonel sosyal medya platformudur. Yorum bırakırken ya da cevap yazarken bunu asla unutmayın. Yazdıklarınızın dolaşacağını biliyorsunuz. Bu yazdıklarınız bir gün bir görüşme esnasında karşınıza çıkabilir. Ektiklerinizin kaliteli olması gerekir.

5. İşaretleri görmüyorsunuz.

LinkedIn Today son zamanlarda önemli içerik haber paylaşan bir platforma dönüştü. Fikir önderleri, sektör liderleri ve önemli haberler ilk elden paylaşılıyor. Siz de bu kişileri takibe alarak, bu yazıları okuyabilir ve paylaşabilirsiniz. Bir sonraki adımların işaretleri platformun içinden geliyor. Bunları okuyarak ilkler arasında yer almalısınız.  

6. Paylaşmıyorsunuz.

Profilinizi en kolay aktif gösterecek hareket paylaşmaktır. Makale, blog yazıları, videolar, görseller haber akışınızda yer almalı. Tabii ki ne paylaştığınıza önem verin, ilgili şeyler paylaşın. Böylece başkalarının sizinle ilgili fikirleri olacak. Sektörde ne yapıyorsunuz ve hedeflerinizle ilgili akıllarında kalacaklarla yine size geri dönüş yapacaklardır. Paylaşım, beğeni, yorum…Hepsi sizin için!

7. Sıradansınız.

“I’d like to add you to my professional network on LinkedIn.”

Bu yazıyı görmekten bıkmadınız mı? Ben bıktım… Yoğun olabilirsiniz, yazmayı sevmiyor olabilirsiniz ama kısacık bir süre içinde iki farklı kelimeyle bile fark yaratabilirsiniz. Bağlantı kuracağınız kişi için ne kadar çarpıcı olacak bir düşünün. Onunla neden bağlantı kurmak istediğinize dair sadece bir cümle sizi farklı yapacaktır. 

Gerçek bağlantılar kurmanız için sizin gerçek olmanız gerekiyor. Kelimelerinizin de…

İyi ve gerçek bağlantılar…

 Yazar : Meltem Şahin

Kaynak : Sosyalmedyaport

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir