Anasayfa » ALINTI » Yenilenen Facebook Reklamları Daha Yüksek Hedefleme İmkanı Sunuyor
Yenilenen Facebook Reklamları Daha Yüksek Hedefleme İmkanı Sunuyor

Yenilenen Facebook Reklamları Daha Yüksek Hedefleme İmkanı Sunuyor

Yenilenen Facebook Reklamları Daha Yüksek Hedefleme İmkanı SunuyorFacebook reklamlarının en büyük avantajlarından biri, reklamverenlere yüksek hedefleme imkanı sunuyor olması. Facebook üzerinden reklam verildiğinde sosyal sitesinin 1 milyarı aşkın kullanıcısı arasından sizin belirlediğiniz demografik özelliklere ve ilgi alanlarına sahip olanları hedeflemek mümkün.

Facebook’un ilk olarak Eylül ayında duyurduğu “custom audiences” veya diğer bir tanımla özelleştirilmiş hedef kitle yapısı, reklamverenler için Facebook üzerinde daha gelişmiş hedefleme sunuyor. Facebook son yaptığı açıklama ile bu yapıyı, yeni iş birlikleri ile daha da geliştirdiğini resmen duyurdu.

Facebook’taki custom audiences araçları hemen hepsinin veri madenciliğine dair çalışmaları ile tanınan Datalogix, Epsilon, Axciom ve BlueKai’nin içerisinde yer aldığı dört dijital pazarlama firmasının katkılarıyla geliştirildi. Bu firmaların katkılarıyla reklamverenler için Facebook üzerinde hedeflemenin de kapsamı artmış olacak.

Bu yenilik ile Facebook artık “şu sayfayı beğenen kişiler” tanımının ötesinde “şu kavrama ilgi duyan kişiler” gibi daha gelişmiş hedefleme olanakları sunabilecek. Bu anlamda Facebook kullanıcıların paylaşımları ve beğenileri daha detaylı olarak anlamlandırabilecek ve kullanıcıların kişilik yapılarına dair verileri de bir kriter olarak kullanabiliyor olacak.

 Yenilenen Facebook Reklamları Daha Yüksek Hedefleme İmkanı Sunuyor

Facebook bu yeni modelin hedefleme konusunda daha başarılı olmasının iki önemli etkisi olduğuna vurgu yapıyor. Bunlardan ilki hedef kitlenizi daha iyi tanımlayabileceğiniz için, daha dar ama daha doğru bir kitleye ulaşmak için gereksiz harcama yapmayacaksınız. Facebook bu yöntem ile bütçelerin yüzde 40 civarında düşürülebilmesinin mümkün olabileceğini söylüyor.

İkinci olarak ise daha doğru hedef kitle, yatırımın geri dönüşünün daha yüksek olması anlamına geliyor. Yeni yapı ile birlikte var olan reklam modelindeki geri dönüş oranlarının çok ötesinde (Facebook’a göre 10 katına kadar) verimi artırmak mümkün olabilecek.

Fakat bildiğiniz gibi internet reklamcılığında ne zaman hedeflemeden bahsedilse, hemen mahremiyet endişeleri de ortaya çıkmaya başlar. Kullanıcıların eğilimlerini bu kadar yakından tanımak, kullanıcıya dair daha çok veri toplamak anlamına geliyor. Bu yüzden de Facebook kullanıcı verilerinin kimseyle paylaşılmayacağını ve bu yapıya dahil olmak istemeyen kullanıcıların gizlilik ayarlarından bunu sağlayabileceklerinin altını çiziyor.

Yazar : Ümit Öncel 

Kaynak : Webrazzi

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir