Anasayfa » ALINTI » Facebook Home, Google Play’de Yerini Aldı
Facebook Home, Google Play’de Yerini Aldı

Facebook Home, Google Play’de Yerini Aldı

Facebook Home, Google Play’de Yerini AldıFacebook’un mobilde büyük umutlar bağladığı Facebook Home, Google Play’de yerini aldı. Android telefonunuzu bir anda Facebook merkezli bir iletişim aleti haline dönüştüren uygulamayı şimdilik sadece 4 telefona kurabiliyorsunuz. 

Bunlar HTC One X, HTC One X+, Samsung Galaxy S III ve Samsung Galaxy Note II ancak Facebook Home kurulu şekilde gelen HTC First ile Samsung’un yeni amiral gemisi Galaxy S4′ün henüz satışa sunulmadığını hatırlatalım.

Ne yazık ki Facebook Home, Türkiye’deki cihazları desteklemiyor. Bu yüzden cihazınız uyumlu olsa bile Google Play’e bağlandığınızda “Bu öğe cihazınızın bulunduğu ülkede yüklenemez” uyarısını alacaksınız.

Uzun süredir Mark Zuckerberg’in ağzına pelesenk olan Facebook’un geleceğinin mobilde olduğu argumanının hayata geçirilmiş hali Facebook Home. Facebook’u telefonunuzun ana erişim noktası olarak konumlandıran ara katman ile rehberiniz, mesajlaşmanız, fotoğraflarınız ve hatta gelecekte oyunlarınız bir anda Facebooklanmış (!) olacak.

Facebook Home’un neler yapabileceğini daha önce Fırat yazmıştı benim ise dikkatimi çeken oyun tarafı. Özellikle oyun tarafı bugüne kadar pek dile getirilmedi ancak Facebook Home’un bana göre en fazla büyüyebileceği alanlardan başı oyun.

Facebook Home, Facebook’u oyun platformu olarak yeniden kral yapabilir

Facebook üzerinden web tarayıcınızdan oynadığınız oyunlara giderek ilgi azalıyor. Özellike Zynga’nın kurulmasına ve bugün böyle bir sektörün oluşmasına ön ayak olan Facebook, sosyal oyun şirketlerinin mobile taşınmasında da ön ayak olabilir. Sosyal oyun şirketlerinin mobil oyuna dönüşümde çok başarılı olduğunu söylemek çok mümkün değil. Zynga’nın bile bugün çıkardığı onlarca mobil oyuna rağmen ana oyuncu kitlesini eski oyunlarıyla elinde tuttuğunu söyleyebiliriz.

Peki Facebook bu konuda ne yapabilir? Facebook Home’un konumlandırıldığı katman, telefonun tüm bağlantı noktalarını Facebook’la ilişkilendiriyor. Telefonunuzda oyunlara tıkladığınızda Facebook oyunlarınızı gördüğünüzü düşünün. Yani biraz telekom jargonu kullanacak olursak, Facebook oyunları telefona yüklü bir şekilde gelecek diyebiliriz. Şu anda Facebook’un bu konuyla ilgili bir açıklaması bulunmuyor fakat bu stratejinin Apple’ın Game Center’ından o kadar da uzak olmadığını bir adım sonrası olduğunu söyleyebiliriz. Geliştirici tarafının nasıl çözüleceği, Android SDK’ları ile Facebook’un oyun platformunun nasıl birleştirilebileceğini tahmin edemiyorum. Yine de Facebook’un buradaki fırsatı değerlendirmemesinin mümkün olmadığını düşünüyorum.

Oyun içeriği bulunan, hemen her kullanıcının kredi kartı bilgisine sahip ödeme tarafını çözmüş olan Facebook’un en büyük gelir kanallarından biri Facebook Home olabilir. Bu açıdan düşünecek olursak Facebook Home, bana göre şirketin uzun süredir oluşturduğu en ciddi projelerin başında geliyor. Akıllı telefon platformlarında etkin olabileceği Android tarafına kayması Facebook için bir tercihin ötesinde bir mecburiyet konumunda. Apple’ın Facebook’a böyle bir oyun sahası bırakmayacağını düşünürsek Facebook bundan sonra Android’e dört elle sarılarak tüm mobil stratejisinde platforma büyük öncelik verecektir. Kısacası bu tarihten sonra Facebook’ta iOS üvey evlat muamelesi görecek 

Facebook Home’u deneyen kullanıcılarımız değerlendirmelerini yorumlarda bizlerle paylaşmalarını bekliyoruz. Facebook Home’u buradan indirebilirsiniz.

 

Yazar : Ali Altuğ Koca 

Kaynak : Webrazzi

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir