Anasayfa » ALINTI » Google’dan Ölülere Çok Özel Hizmet!
Google'dan Ölülere Çok Özel Hizmet!

Google’dan Ölülere Çok Özel Hizmet!

Google'dan Ölülere Çok Özel Hizmet!Google’dan garip hizmet: Bir kullanıcı ölse de, Google hesabının kontrolünü artık kaybetmeyecek!

Benjamin Franklin’in de dediği gibi “Hayatta kesin olan iki şey vardır, ölüm ve vergiler.” Bir kişinin ölümü, ailesi ve arkadaşları üzerinde büyük etkiler yaratsa da bazı kişiler için bu durum yeni bir kaynak kapısı haline gelir. Tahmin edilebileceği gibi, ölen birisinin internet üzerindeki verilerini ele geçirmek, yaşayan birisinin sahip olduğu verileri ele geçirmekten çok daha kolaydır.

Yakın zamanda yapılan yenileme ile Google, artık internet üzerindeki verilerinizin kontrolünü size bırakıyor. Bu yeni sistem, Google üyeliğinizle kullandığınız Gmail, YouTube, Blogger ve benzeri servisler üzerindeki bilgi ve verilerinizi, eğer isterseniz, sizin belirlediğiniz bir süre boyunca çevrimiçi olmamışsanız Google tarafından silinmesi için izin veriyor. Google bu yeni sistemi “Inactive Account Manager”yani “Aktif Olmayan Hesap Kontrolü” şeklinde adlandırıyor. Her ne kadar Google ekibinin de isimlendirmekte zorlandığı bu sistem, en basit hali ile kullanıcının, hesabını kullanmayı bırakması ve ya ölmesi durumunda hesabın kontrolünün başkasının eline geçmesini engelliyor. “Aktif Olmayan Hesap Kontrolü” sistemi, tabii ki çevrimiçi olmamanız durumunda anında hesabınızı silmiyor. Hesabın silineceği zaman yaklaştığında, sizin önceden belirlediğiniz kişilere, seçiminize göre aktif olmadığınızı bildiren bir mail gönderiyor ve seçtiğiniz dosyaların paylaşım hakkını sunuyor. Şu anda sadece +1s, Blogger, Contacts and Circles, Drive, Gmail, Google+ Proflies, Pages and Streams, Picasa Web Albums, Google Voice ve YouTube gibi Google servislerinde çalışan sistem; ilerleyen zamanlarda diğer servislerde de görülebilecek gibi duruyor.

 

Yazar : Ertuğrul Süngü

Kaynak : Chip

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir