Anasayfa » ALINTI » Online Alışveriş ve Sosyal Medya

Online Alışveriş ve Sosyal Medya

Markaların ürün ve hizmetlerini internet ortamında, kendilerine özel tasarlanmış web sayfaları başta olmak üzere sosyal mecralarda ve e-bülten benzeri uygulamalarda tanıtmaları artık vazgeçilmez bir gereklilik haline geldi. Benzer şekilde; pek çok marka ürün ve hizmetini ofis ve mağaza kiraları, onlarca personelin bordro yükü ve diğer pek çok masraf olmadan online olarak satmak eğilimindedir. Dolayısı ile sanal mağaza uygulamaları ve sanal satış alt yapıları büyük bir önem kazanmıştır.

Müşteriler için de son derece pratik olan sanal alışverişin geleceği ölçümleme yapan kurumlardan elde edilen verilere göre oldukça parlak görünüyor. Örneğin Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği verilerine göre online alışveriş sepet miktarları bir önceki yıl olan 2012′ye göre yüzde 21,6 artmıştır. Bankalar Arası Kart Merkezi verilerine göre ise Türkiye’de e-ticaret hacmi geçen yıla oranla yüzde 19,5 artmıştır.

Tüm veriler sanal mağaza alışveriş tercihinin arttığını doğrularken, mağazasını sanal ortama taşımak isteyen ya da sanal mağazacılık alanında girişim gerçekleştirmek isteyenler için sanal mağaza uygulamaları büyük önem kazanmaktadır.

Online mağazacılığın ise en önemli detayları tedarik, lojistik sürecinin yönetimi, iyi bir web alt yapısı, doğru pazarlama stratejileri ve elbette pazarlamayı ve online mağazanın alt yapısını destekleyen sosyal medya planlarıdır. İnternet kanalı ile satmaya karar verdiğiniz ürün grubu için öncelikle çok iyi bir lojistik ve tedarik alt yapısını kurmanız gerekir. Zira nakliyede aksayan iş akışı müşteride güvensizlik yaratacaktır.Benzer şekilde web sayfanızın alt yapısının tüm sistemi kaldırabilecek güçte olması son derece önemli bir detaydır.

Markanızın pazarlaması için ise elbette ağırlık vereceğiniz mecra sosyal medyadır. Zira internet ortamında alış veriş yapan tüketicinin reklam izleyeceği ortam da sosyal medya olacaktır. Sosyal medyada ürün özellikleri ile ilgili bilgilendirmeler, indirim ve kampanya duyuruları, ürün detayları ve kullanım bilgisi verilerek oldukça etkin bir pazarlama strateji oluşturabilir.

Online mağazalar için en önemli pazarlama mecrası ise bilgi veren ve tanıtım yapan blog makalelerinin olduğu blog sayfalarıdır. Konuya bu açıdan bakında her sanal alışveriş markasının mutlaka  bir blog sayfası olmalıdır.

 Yazar: Duygu Balkaş

Kaynak : Sosyal Medya Kulübü

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir