Anasayfa » ALINTI » Türkiye’den ve Dünyadan Sosyal Medya ve Mobil İstatistikleri

Türkiye’den ve Dünyadan Sosyal Medya ve Mobil İstatistikleri

2013’ün sona ermesiyle beraber son yılların en popüler konuları sosyal medya ve mobile dair birçok farklı veri analizi yapılmaya başlandı. Dün yayınladığımız Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Türkiye’ye yönelik sosyal medya araştırmasının ardından bugün de We Are Social Singapore’un hazırladığı dünya sosyal medya ve mobil istatistikleri raporunu sizlerle paylaşıyoruz.

Hazırlanan raporda dünyadan verilerin yanı sıra Türkiye’ye yönelik veriler de bulunmakta. 7 milyarlık dünya nüfusunun 2,4 milyarını internet kullanıcıları oluşturmakta ve dünya genelindeki internet penetrasyon oranının bu rakamlara bakıldığında yüzde 35 olduğu görülüyor. Sosyal medya kullanıcı sayısı ise yüzde 26’lık penetrasyon ile 1,85 milyar civarında. Dünya genelindeki mobil kullanıcı sayısının ise 6,5 milyarın üzerinde olduğu belirtiliyor ve bu da yüzde 93’lük bir mobil penetrasyonun olduğunu ortaya koyuyor.

Dünya genelinde en çok kullanılan sosyal ağ 1,18 milyar aktif kullanıcıyla Facebook olarak öne çıkıyor. Google+ 300 milyonla ikinci sıradayken, Linkedin 259 milyon, Twitter ise 232 milyon aktif kullanıcı ile üçüncü ve dördüncü sırada geliyor.türkiye-sosyal-medya-mobil-istatistikleri

Ülkelere göre internet penetrasyonuna bakıldığında İngiltere’nin yüzde 87 ile birinci sırada olduğunu görüyoruz. Araştırmada Türkiye’nin internet penetrasyon oranının ise yüzde 44 olduğu ortaya çıkıyor. Günlük internet kullanımında dünya ortalaması bilgisayarlarda 4,8 saatken, mobil cihazlarda 2,1 saat. Türkiye’deki günlük internet kullanımına bakıldığında bilgisayarlardan 4,9 saat internete girilirken, mobilden 1,9 saat internete erişildiği belirtiliyor. Türk kullanıcılar sosyal ağlarda günde ortalama 2,5 saat vakit harcarken, dünya ortalamasına bakıldığında bu sürenin ortalama 2 saat olduğu görülüyor.

Mobil penetrasyonda Birleşik Arap Emirlikleri yüzde 293 ile birinci sırayı elinde tutarken, Türkiye’de bu oran yüzde 84 civarında. Dünya ortalaması ise yüzde 93 olarak belirtiliyor.

Türkiye ile ilgili paylaşılan rakamlara baktığımızda Türk kullanıcılar günde 4 saat 51 dakikalarını internette geçiriyor. Mobilden internete girenler ise günde 1 saat 53 dakikalarını onlineda harcıyor. Mobil internet penetrasyonu ise Türkiye’de yüzde 36.

Türkiye’deki sosyal medya penetrasyon oranı ise yüzde 44 olarak vurgulanıyor. Kullanıcıların yüzde 51’i akıllı telefonlarında sosyal medya uygulamalarını kullanırken, yüzde 26’sı lokasyon bazlı uygulamaları kullanıyor.

Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 93’ü Facebook hesabına sahip ve bunların yüzde 60’ı geçtiğimiz ay aktif olarak hesaplarını kullandı. Twitter hesabına sahip olanların oranı ise yüzde 72; ancak bu kullanıcıların sadece yüzde 34’lük bir bölümü geçtiğimiz ay hesaplarını kullandığı ifade ediliyor. Kullanıcıların yüzde 70’lik bir bölümünün Google+, yüzde 26’lık bir bölümünün ise Instagram hesabı bulunuyor.

Akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 95’i kendi bölgelerindeki bilgilere ulaşmak için cihazlarını kullanırken, yüzde 92’si ürün araştırması yapmak için akıllı telefonlarını kullanıyor. Bu kullanıcıların yüzde 43’lük bir bölümü ise mobil cihazlarından alışveriş yapıyor.

183 sayfadan oluşan bu raporun tamamına aşağıda ulaşabilirsiniz. Türkiye’yle ilgili veriler için 156. sayfaya bakabilirsiniz.

 
Yazar :  Sinan Oypan
Kaynak : Eticaretmag

Hakkında sosyalmedyapazarlama

Check Also

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansına Etkili Sosyal Medya Kullanımı Eğitimi Verdi

MarkeFront, T.C. Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) personeline yönelik düzenlenen kurumsal iletişim eğitimleri kapsamında “Etkili ...

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir